ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2021-2022 ΚΑΙ ΑΓΙΑΣΜΟΣ 13 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021

Αγαπητοί γονείς,

Καλή και ευλογημένη νέα σχολική χρονιά, με υγεία και χαρά για όλα τα παιδιά μας και τις οικογένειές τους.

Με την έναρξη του νέου σχολικού έτους θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα παρακάτω:

Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και λόγω των αναγκαίων μέτρων πρόληψης διασποράς του ιού COVID-19 o καθιερωμένος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του σχολείου, με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών. Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στις σχολικές μονάδες στις 8.15’ και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού στις 9.30 περίπου. Σας υπενθυμίζουμε ότι η είσοδος των μαθητών στο σχολείο θα γίνεται με επίδειξη της δήλωσης αρνητικού self test και με χρήση μάσκας. Επίσης οι μαθητές και οι μαθήτριες θα εισέρχονται στο σχολείο μας (όπως και πέρυσι) σύμφωνα με τον παρακάτω προγραμματισμό : Α΄ και Β΄ τάξεις από την είσοδο της οδού Προφήτη Ηλία, Γ΄ και Δ΄ τάξεις από την οδό Βάρναλη, και Ε΄ και Στ΄ τάξεις από την οδό Βενεζουέλας.

Οι μαθητές θα λάβουν οδηγίες για θέματα που αφορούν στα μέτρα πρόληψης της διασποράς του ιού, στην ορθή χρήση της μάσκας σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, στην εφαρμογή του ωρολογίου προγράμματος, στη διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου. Ως εκ τούτου θα πρέπει να έχουν μαζί τους τις σχολικές τους τσάντες, ένα τετράδιο και ένα μολύβι.

Καλή αρχή σε όλους μας, μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς. Ας είναι η φετινή χρονιά μια νέα αρχή για όλους μας.

Με εκτίμηση,

Η Διευθύντρια του 4ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας,